Informacje o Bydgoszczy EN

Bydgoszcz jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskiem i zarazem jest jego stolicą. Liczy sobie 383 tysiące mieszkańców. Miasto szczyci się 659-letnia tradycją. Bydgoszcz jest pięknie położona nad rzeką Brdą, a po wschodniej części miasta ociera się o Wisłę.

W największych w województwie placówkach kultury, tj. Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego, Opera Nova i Teatr Polski, rozkwita prężnie życie kulturalne. Przyciągają do siebie miłośników sztuki z całego świata, organizują festiwale i konkursy, najważniejsze z nich to: Bydgoski Festiwal Muzyczny, Festiwal Musica Europa Orientalis, Bydgoski Festiwal Operowy i Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam. Bydgoszcz może także poszczycić się pięknymi muzeami: Muzeum Okręgowe, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Bydgoskiego Węzła Kolejowego, Muzeum Tradycji Pomorskiego Okręgu Wojskowego, Galeria Miejska BWA, Muzeum Farmacji.

Bydgoszcz zachwyca niewątpliwie swoimi pięknymi budowlami. Spacerując po mieście można dostrzec wspaniałe zabytki. Jednym z największych jest kościół farny, który jest okazem gotyku nadwiślańskiego. Bardzo atrakcyjne dla turystów jest Stare Miasto, z którego najbardziej wyróżniają się spichrze oraz fragment bulwarów, tzw. Stary Port. Miejscem, które warto zobaczyć jest Wyspa Młyńska, która jest niezwykle malowniczym zakątkiem Bydgoszczy. W przeszłości funkcjonowała tam jedyna w Królestwie Polskim mennica.

Niewątpliwą wizytówką miasta są dwa działające prężnie uniwersytety: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Jest również jedyna w regionie uczelnia medyczna Collegium Medicum toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Równie dużą sławą i uznaniem cieszy się Akademia Muzyczna.